Koronawirusy stanowią dużą rodzinę wirusów odpowiedzialnych za wywoływanie chorób dróg oddechowych, od przeziębień o łagodnym przebiegu po ciężkie zapalenie płuc. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nowy typ koronawirusa, którego nigdy wcześniej nie stwierdzono u ludzi, zidentyfikowano w chińskim mieście Wuhan 7 stycznia 2020 r. Szczep wirusa został nazwany koronawirusem 2 ostrego zespołu oddechowego (SARS-CoV-2) i jest czynnikiem wywołującym chorobę koronawirusową 2019 (COVID-19).
Prezentacja
SARS-CoV-2 opisano jako czynnik wywołujący infekcje dróg oddechowych o różnym nasileniu. Aby objąć całe spektrum stanów chorobowych, zdefiniowano termin choroba koronawirusowa 19 (COVID-19). Poważniejsze infekcje płuc są również określane jako zakaźne zapalenie płuc w ciężkiej postaci (SSCP) [1].
Gorączka powyżej 39°C, zmęczenie i suchy kaszel zostały uznane za najczęstsze objawy u pacjentów z COVID-19. Występują one u 60–100% dotkniętych nim osób [2] [3] [4]. Notuje się niewielką część pacjentów z dusznością, mokrym kaszlem, krwiopluciem, bólami mięśni, bólem głowy, bólem gardła i nieżytem nosa. Niekiedy pacjenci skarżyli się na ból w klatce piersiowej, ból brzucha, nudności, wymioty i biegunkę. Co ciekawe, splątanie można zauważyć u mniej więcej 1 na 10 pacjentów [2]. Ostatnio utratę węchu i smaku opisano również jako objawy. Podczas gdy łagodne infekcje mogą samoograniczać się po kilku dniach [5], choroba może ewoluować w ciągu tygodnia lub dłużej i przybrać postać ciężką. Istnieje możliwość wystąpienia zespołu ostrej niewydolności oddechowej i wstrząsu septycznego. W krótkim czasie stan pacjentów się pogarsza, wzrasta ryzyko śmierci z powodu niewydolności wielonarządowej.
Obrazowanie diagnostyczne jest w stanie pokazać zmiany zapalne w dolnych drogach oddechowych, pozwalając na rozpoznanie zapalenia płuc, bardzo często obustronnego [3] [4]. Charakterystycznymi objawami są zmętnienie zajętego obszaru płuc oraz konsolidacje, natomiast kawitacja płuc, oddzielne guzki płucne, wysięk opłucnowy i powiększenie węzłów chłonnych nie są typowe dla COVID-19 [6]. Jednakże brak zmian patologicznych na obrazach klatki piersiowej nie wyklucza zakażenia SARS-CoV-2. U około jednej trzeciej pacjentów z COVID-19 stwierdzono neutrofilię i limfopenię [2] [4].
Dopracowanie
COVID-19 należy testować według kryteriów opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i amerykańskie Centra ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC). Kryteria te nieznacznie się między sobą różnią i wraz z udostępnianiem nowych danych na temat obecności wirusa SARS-CoV-2 poza prowincją Hubei w Chinach oraz możliwych tras transmisji mogą one być zmieniane [7] [8]. WHO przygotowała również tymczasowe wytyczne dotyczące diagnostyki laboratoryjnej zakażeń 2019-nCoV i podaje listę instytucji, z którymi można się w tym celu skontaktować [9]. Aby potwierdzić obecność 2019-nCoV w próbkach oddechowych, Światowa Organizacja Zdrowia opracowała szereg testów wykorzystujących powielanie materiału genetycznego, w szczególności protokoły RT-PCR w czasie rzeczywistym [10] [11]. Można pobierać wymazy z jamy nosowo-gardłowej i gardła, a także plwocinę i aspirat tchawiczny, wykorzystując płukanie oskrzelowo-pęcherzykowe. Do wykrywania wirusów w łagodnych przypadkach nie podano jeszcze zaleceń dotyczących preferencji próbek pobranych z górnych lub dolnych dróg oddechowych, jednak w przypadku ciężkich i postępujących chorób zdecydowanie zaleca się stosowanie materiału pobieranego z dolnych dróg oddechowych.
Od pacjentów podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2 można dodatkowo pobrać dwie sparowane próbki surowicy [9]. Powinny zostać pobrane w pierwszym tygodniu choroby, a także 2–3 tygodnie później. Po uzyskaniu testów serologicznych mogą one ułatwić niezawodne zdiagnozowanie łagodnych infekcji.
Warto zauważyć, że testy na SARS-CoV-2 należy przeprowadzać również w przypadku wykrycia znanego patogenu układu oddechowego. Niewiele wiadomo na temat występowania współinfekcji u pacjentów z COVID-19. Obecność innych patogenów nie wyklucza zakażenia SARS-CoV-2 [9].
Wszelkie podejrzane i potwierdzone przypadki należy niezwłocznie zgłaszać odpowiednim organom zdrowia publicznego. To samo obowiązuje w przypadku uzyskania nieoczekiwanych wyników. W tym kontekście należy podkreślić, że wszystkie opublikowane dotychczas protokoły testów są wciąż na etapie walidacji.
Leczenie
Obecnie nie są dostępne żadne konkretne metody leczenia skierowane przeciwko czynnikowi sprawczemu. Pacjentom z COVID-19 podawano leki przeciwwirusowe, takie jak oseltamiwir, gancyklowir, lopinawir i rytonawir, zarówno dożylnie, jak i doustnie [2], jednak nie udostępniono jeszcze danych dotyczących skuteczności takich środków. Doświadczenia z wcześniejszych epidemii chorób układu oddechowego wywołanych przez koronawirusa nie są zbyt optymistyczne: środki przeciwwirusowe nie były skuteczne w leczeniu ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS) i bliskowschodniego zespołu oddechowego (MERS) [4].
Niezależnie od tego pacjenci korzystają z ciągłej opieki podtrzymującej i leczenia chorób współistniejących [2] [4]:
- W celu poprawy czynności płuc najczęściej stosowana jest terapia tlenowa. Może być konieczna wentylacja mechaniczna i pozaustrojowa oksygenacja membranowa.
- Antybiotyki o szerokim spektrum działania i ewentualnie leki przeciwgrzybicze podawane są w celu zapobiegania współinfekcjom i ich leczenia.
- Stosowane są kortykosteroidy. Mogą one zmniejszać zapalenie płuc i zapobiegać niewydolności oddechowej, ale również wpływać na wiele innych procesów fizjologicznych i patologicznych.
- Wszelkie pogorszenie czynności narządów, takie jak ostre uszkodzenie nerek, wymaga pilnej uwagi i ukierunkowanego leczenia.
Rokowanie
Zebrane dotychczas dane kliniczne i epidemiologiczne wskazują na podwyższone ryzyko ciężkiej choroby u osób starszych, szczególnie u osób z chorobami współistniejącymi [4]. Współczynnik śmiertelności SSCP jest obecnie szacowany na 2–5%, ale ogólny udział SSCP w COVID-19 pozostaje do ustalenia [1].
W odniesieniu do indywidualnych prognoz dotyczących każdego pacjenta Chen i inni stwierdzili, że cechy osób z niskimi wynikami były zgodne z wynikiem MuLBSTA, modelem wczesnego ostrzegania do przewidywania śmiertelności w wirusowym zapaleniu płuc [2]. Model ten bierze pod uwagę obecność nacieków wielopłatowych, niskiej liczby limfocytów, współinfekcji bakteryjnych, osobistej historii palenia, nadciśnienia tętniczego i zaawansowanego wieku jako niekorzystnych czynników prognostycznych [12].
Etiologia
Lu i jego współpracownicy dokładnie scharakteryzowali SARS-CoV-2 i dostarczyli pełną sekwencję genomu patogenu [13]. Według ich analiz filogenetycznych SARS-CoV-2 należy do rodzaju beta-koronawirusów i podrodzaju Sarbecovirus. Innym dobrze znanym sarbekowirusem jest SARS-CoV, który spowodował pandemię SARS w latach 2002–2004. Ze względu na ich stosunkowo bliski związek, zespół badawczy koronawirusów Międzynarodowego Komitetu Taksonomii Wirusów zaproponował dla patogenu powodującego COVID-19 nazwę SARS-CoV-2 [14].
Co ciekawe, stwierdzono, że SARS-CoV-2 jest nawet ściślej spokrewniony z dwoma innymi koronawirusami typu SARS, pochodzącymi od nietoperzy, niż z czynnikiem sprawczym SARS [13]. Czy mówimy zatem o chorobie odzwierzęcej? COVID-19 został faktycznie opisany jako potencjalna zoonoza [1], jednak włosko-brazylijskie badanie ewolucji wirusa sugeruje istnienie pośredniego nosiciela: Benvenuto i in. sugerują, że źródłem wirusa były początkowo nietoperze, a następnie, zanim zaczął zarażać ludzi, został przeniesiony na inny, jak dotąd nieznany gatunek zwierząt [15]. Przypuszczalnie zwierzę sprzedawane na rynku owoców morza w Wuhan, w Chinach, służyło jako nosiciel, który ułatwił pojawienie się wirusa u ludzi [13]. Można przytoczyć analogie do wcześniejszych epidemii koronawirusa, a mianowicie wspomnianej pandemii SARS i epidemii MERS, która rozpoczęła się w 2012 r. Nietoperze zostały zidentyfikowane jako naturalny rezerwuar zarówno SARS-CoV, jak i MERS-CoV, zaś inne zwierzęta — łaskun chiński i wielbłądy jednogarbne — działały jako pośredni nosiciele wirusa [16] [17].
Epidemiologia
SARS-CoV-2 pojawił się w chińskiej metropolii Wuhan. Przemieszczający się ludzie szybko rozprzestrzenili wirusa po całym kraju i poza jego granicami, uruchamiając wtórne łańcuchy przenoszenia na szerszych obszarach geograficznych. 13 stycznia 2020 r. władze Tajlandii potwierdziły pierwszy przypadek wystąpienia tego wirusa poza Chinami.
Według opublikowanego przez WHO w dniu 17 marca 2022 r. raportu sytuacyjnego, obecna liczba zakażeń na świecie wynosi 460 280 168 [18].
W celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, pacjentów dotkniętych chorobą należy niezwłocznie zidentyfikować. Aby zaradzić tej sytuacji i zmniejszyć stwarzane przez SARS-CoV-2 zagrożenie dla zdrowia publicznego, konieczna jest skoordynowana reakcja międzynarodowa, dlatego w dniu 11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia nadała epidemii rangę pandemii.
Patofizjologia
Wirus przenoszony jest przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, drogą kropelkową lub poprzez fizyczny kontakt między dwiema osobami [1]. W rozprzestrzenianiu się COVID-19 mogą odgrywać również rolę nośniki zakażenia [18]. Okres inkubacji może być bardzo krótki: może trwać nawet dwa dni lub przedłużać się do dwóch tygodni, dlatego należy poważnie rozważyć możliwość przeniesienia wirusa na inne osoby, zanim pojawią się objawy. Gdy w Niemczech zgłoszono infekcję w wyniku kontaktu z osobą niewykazującą objawów, po udostępnieniu nowych informacji, kwestionujących pierwotne wnioski, odpowiednie studium przypadku zostało zaktualizowane [5]. Dlatego wciąż nie ma dowodów na to, że pacjenci zarażają wirusem przed wystąpieniem u nich jakichkolwiek objawów. Nie wiadomo również, jak długo osoba uznana za wyleczoną z tej choroby może nadal rozprzestrzeniać wirusa.
Zapobieganie
Obowiązują podstawowe zasady dotyczące zapobiegania zarażeniu się wirusem COVID-19 i zmniejszenia ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych. Obejmują one regularne mycie rąk mydłem, szczególnie po bezpośrednim kontakcie z chorymi osobami lub po przebywaniu w ich otoczeniu oraz unikanie bliskiego kontaktu z osobami, u których występują objawy chorób układu oddechowego. Osoby z objawami chorób układu oddechowego muszą zachowywać odpowiednią odległość od innych osób, zakrywać usta i nos podczas kasłania i kichania oraz surowo przestrzegać zasad higieny osobistej. W przypadku gorączki, kaszlu i możliwego narażenia na SARS-CoV-2 należy zwrócić się o pomoc medyczną. Należy ograniczyć do minimum kontakt z hodowlanymi i dzikimi zwierzętami bez stosowania środków ochronnych. W placówkach opieki zdrowotnej należy ściśle stosować praktyki zapobiegania i kontroli zakażeń oraz doskonalić je w razie potrzeby.
Można na większą skalę podjąć określone środki w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa pojawienia się patogenu. Rynki żywych zwierząt, takie jak rynek owoców morza w Wuhan, stanowią doskonałą pożywkę dla nowych chorób zakaźnych. W takich miejscach istnieje ścisły kontakt między zwierzętami i ludźmi oraz dochodzi do intensywnej wymiany materiału genetycznego pomiędzy wirusami przenoszonymi przez oba gatunki. Warunki te w znacznym stopniu zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia człowieka i ewentualnego rozprzestrzeniania infekcji między ludźmi, co stanowi zasadniczą przyczynę wystąpienia pandemii. Właśnie dlatego takie rynki zwierząt od lat podlegają surowej i jak najbardziej uzasadnionej krytyce. To jednak w żaden sposób nie przeciwdziała kwitnącemu na tych rynkach nielegalnemu handlowi dzikimi, potencjalnie zagrożonymi gatunkami zwierząt.
Streszczenie
COVID-19 to nieznana dotychczas choroba zakaźna, powodowana przez wirus SARS-CoV-2. Ten patogen po raz pierwszy zidentyfikowano w chińskiej prowincji Hubei. Wykazano, że pochodzi z rynku żywych zwierząt w mieście Wuhan. Światowa Organizacja Zdrowia oceniła tę epidemię jako pandemię.
Na razie nie są dostępne szczepionki przeciwko COVID-19. Naukowcy z różnych krajów podejmują intensywne wysiłki, aby sprostać tej dramatycznej sytuacji, jednak nie oczekuje się, że szczepionki będą dostępne wcześniej niż za rok. Zwiększa to znaczenie silnych środków wczesnego wykrywania COVID-19, izolowania i leczenia przypadków, śledzenia kontaktów oraz promowania dystansowania społecznego, proporcjonalnie do ryzyka.
Informacja o pacjencie
Pojawienie się w Chinach i wielu innych krajach na całym świecie nowego koronawirusa 2019-nCoV, powodującego łagodne lub ciężkie infekcje układu oddechowego, wywołuje zrozumiały, poważny niepokój. Zalecane są środki zapobiegawcze, takie jak unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, zasięganie porady lekarskiej w przypadku objawów grypopodobnych oraz przekazywanie pracownikom służby zdrowia wszystkich istotnych informacji.
Choroba wywołana przez SARS-CoV-2 jest powszechnie nazywana COVID-19, od „choroby wywoływanej przez koronawirusa 19”. Objawy zwykle pojawiają się w ciągu 2–14 dni po ekspozycji i obejmują gorączkę, zmęczenie i kaszel. Niektórzy pacjenci mogą również odczuwać bóle mięśni, bóle głowy, ból gardła lub mieć katar. Podczas gdy łagodne infekcje ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni, COVID-19 może mieć ciężki przebieg i prowadzić do zapalenia płuc, wstrząsu septycznego, a ostatecznie śmierci.
Ponieważ COVID-19 nie można odróżnić klinicznie od innych przyczyn zapalenia płuc, niezwykle ważne jest, aby pacjenci udzielali dokładnych informacji o swoich ostatnich podróżach, pobytach w szpitalach i bliskim kontakcie z każdą osobą, która mogła być narażona. Współpraca pacjenta jest kluczem do przeciwdziałania epidemii COVID-19 i szybszego postawienia diagnozy oraz zastosowania środków zapobiegających narażeniu innych. Osobę zidentyfikowaną jako podejrzaną o zarażenie się chorobą COVID-19, można odizolować, poddać odpowiednim badaniom i w razie potrzeby udzielić jej niezbędnej pomocy.
Referencje
- Wu YC, Chen CS, Chan YJ. Overview of The 2019 Novel Coronavirus (2019-nCoV): The Pathogen of Severe Specific Contagious Pneumonia (SSCP). J Chin Med Assoc. 2020.
- Chen N, Zhou M, Dong X, et al. Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study. Lancet. 2020.
- Huang C, Wang Y, Li X, et al. Clinical features of patients infected with 2019 novel coronavirus in Wuhan, China. Lancet. 2020.
- Wang D, Hu B, Hu C, et al. Clinical Characteristics of 138 Hospitalized Patients With 2019 Novel Coronavirus-Infected Pneumonia in Wuhan, China. Jama. 2020.
- Rothe C, Schunk M, Sothmann P, et al. Transmission of 2019-nCoV Infection from an Asymptomatic Contact in Germany. N Engl J Med. 2020.
- Chung M, Bernheim A, Mei X, et al. CT Imaging Features of 2019 Novel Coronavirus (2019-nCoV). Radiology. 2020:200230.
- Centers for Disease Control and Prevention. Evaluating and Reporting Persons Under Investigation (PUI). https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/clinical-criteria.html. Accessed March 12, 2020.
- World Health Organization. Clinical management of severe acute respiratory infection when novel coronavirus (nCoV) infection is suspected. https://www.who.int/publications-detail/clinical-management-of-severe-acute-respiratory-infection-when-novel-coronavirus-(ncov)-infection-is-suspected. Accessed March 12, 2020.
- World Health Organization. Coronavirus disease (COVID-19) technical guidance: Laboratory testing for 2019-nCoV in humans. https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/technical-guidance/laboratory-guidance. Accessed March 12, 2020.
- Corman VM, Landt O, Kaiser M, et al. Detection of 2019 novel coronavirus (2019-nCoV) by real-time RT-PCR. Euro Surveill. 2020; 25(3).
- Centers for Disease Control and Prevention. CDC 2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel: Instructions for Use. 2020.
- Guo L, Wei D, Zhang X, et al. Clinical Features Predicting Mortality Risk in Patients With Viral Pneumonia: The MuLBSTA Score. Front Microbiol. 2019; 10:2752.
- Lu R, Zhao X, Li J, et al. Genomic characterisation and epidemiology of 2019 novel coronavirus: implications for virus origins and receptor binding. Lancet. 2020.
- Gorbalenya AE, Baker SC, Baric RS, et al. Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus: The species and its viruses – a statement of the Coronavirus Study Group. bioRxiv. 2020:2020.2002.2007.937862.
- Benvenuto D, Giovannetti M, Ciccozzi A, Spoto S, Angeletti S, Ciccozzi M. The 2019-new coronavirus epidemic: evidence for virus evolution. bioRxiv. 2020:2020.2001.2024.915157.
- Mohd HA, Al-Tawfiq JA, Memish ZA. Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS-CoV) origin and animal reservoir. Virol J. 2016; 13:87.
- Shi Z, Hu Z. A review of studies on animal reservoirs of the SARS coronavirus. Virus Res. 2008; 133(1):74-87.
- World Health Organization. Coronavirus Disease (COVID-19) Dashboard. https://covid19.who.int/. Accessed March 17, 2022.